Head Of The Organization Koray Yagmur
Kemik Erimesi ve Egzersiz Arasındaki İlişki
 
Mekanik yüklerle karsılastıgında kemigin direncinde artıslara yol açan yapısal degisiklikler olusur.

-Uzun kemiklerin kompakt kemik tabakasında artma.
-Spongioz kemik yapısında güçlenme.
-Kemik çıkıntılarının ya da kiris ve eklem kapsülünün sonlandıgı diger bölgelerin belirgin gelisimi.

Kemikler yeterli mekanik yüke maruz kalmazsa osteoporoz (kemik erimesi) gelisebilir. Astronotlarda gözlenen kemik erimesi gibi. Uzun süre hareketsiz kalmak veya az fiziksel aktivite, kemik erimesinin gelişiminde en sık görülen faktördür. Hareketsizlik hızlı kemik kaybına neden olur. Vücut iskeletimizin bütünlüğü için düzenli egzersiz çok önemlidir.

Düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz, kemik direncini artırır. Bu da kemik erimesinin gelişimini önemli ölçüde engeller.

Yeni kemik oluşumunun kemiğe uygulanan mekanik kuvvetle arttığı kanıtlanmıştır. Tabii dirençli egzersiz programı uzman bir eğitmen tarafından oluşturulmalı, yaşa ve cinsiyete göre ayarlanmalıdır.

Hareket ve spor kemik erimesine karşı koruyucu bir etki sağlarken, çok ağır egzersizler ve yarışma sporları kemik yapısını olumsuz yönde etkiler. Düzenli orta derece egzersiz kemik öz maddesini korur ve geliştirir. Ancak çok ağır fiziksel egzersiz uygulayan kadınlarda adet görememe durumu (amenore) meydana gelmektedir. Adet görememe sorunuyla beraber vücuttaki östrojen hormonu azalır. Östrojen hormonu eksikliği kemik erimesi için büyük bir risk faktörüdür. Dolayısıyla ağır egzersiz ve yarışma sporları da kemik erimesi risk faktörlerinden biri olarak kabul edilmektedir.
Bu sitede yer alan bilgiler FutureX Sports Team adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.